PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=817552}

Złota Rękawiczka

Der Goldene Handschuh
6,8 3 431
ocen
6,8 10 1 3431
5,8 11
ocen krytyków
Złota Rękawiczka
powrót do forum filmu Złota Rękawiczka

Osobiście film oceniam bardzo wysoko, poprzez całkowity realizm WSZYSTKICH przedstawionych w nim aspektów. Jeśli ktoś miał do czynienia z alkoholizmem zbliżającym się do końcowego stadium, popularnie zwanego "menelstwem", to przez 95% filmu, będzie miał ciarki na plecach i ściśnięte gardło... Może nawet ten film będzie traumą, a na pewno powinien zostać włączony do programu przyszpitalnych terapii zamkniętych.
Piszę to jako osoba zajmująca się od lat pracą z alkoholikami i ich rodzinami, sam również mając prywatnie z tym styczność.
Brud, syf, smród, życiowy gnój... To wszystko bije z ekranu w widza i fizycznie czuć to w trakcie projekcji. I tak to wygląda na żywo. Film ten jest namacalnym fragmentem rzeczywistości milionów ludzi dochodzących w nałogu do dna...
Ktoś napisał, że film jest zabawny, dialogi śmieszne, sytuacje komiczne... ABSOLUTNIE NIC w tym filmie nie ma śmiesznego ani zabawnego, a taki odbiór tego obrazu świadczy chyba o tym, że jako ludzkość na prawdę nisko upadliśmy, ubierając cierpienie, przemoc, psychiczny bełkot w amoku alkoholowym w ciuszki świetnej rozrywki i zabawy.
Film jak dla mnie konieczny do obejrzenia. Ze świadomością, że tak właśnie wygląda piekło nałogu. I aby z tej świadomości wyciągnąć smutną, ale bardzo ważną refleksję.

ocenił(a) film na 8
neposz_2

Być może odbierasz obraz przez pryzmat własnego doświadczenia. W koncepcji Akina zawarto ironię życia, że ludzie sami sobie zgotowują taki los. Nikt nie wlewa im na siłę do gardeł trucizny, tak samo, jak nikt nie może zmusić nikogo do prostytucji, czy zostania mordercą. Często sami pchamy się takich złych miejsc, brniemy jak ćmy do światła. Równie dobrze moglibyśmy zawrócić w drugą stronę i zostać świętymi.

ocenił(a) film na 10
kozzy82

"nikt nie może zmusić nikogo do prostytucji" - to akurat nie jest prawdą.

ocenił(a) film na 8
Boomslang76

Generalnie mowa o ludziach normalnych. Niedoceniony wydaje się dodatkowo czynnik wolnej woli.

ocenił(a) film na 7
neposz_2

Wiele racji jest w tym co piszesz , ale oprócz jego nałogów na pewno nie był do końca zdrowy psychicznie i w takim układzie pewne poczynania nie były pod wpływem alko, tylko skutkiem złego funkcjonowania jego mózgu , a po alko tylko nasilało się jego działanie.

ocenił(a) film na 7
neposz_2

Zgadzam się z Tobą, że film powinien być włączony jako lektura obowiązkowa dla leczących się alkoholików. Wybrałem się na ten film tylko ze wzgledu na nazwisko Fatiha Akina, którego filmy bardzo cenię. No i się i tym razem nie zawiodłem, choć reżyser poszedł nieco "po bandzie". Moje poczucie estetyki kazało mi przerwać oglądanie tego obrazu po 10 minutach, jednak dobrnąłem do końca. Podobała mi się atmosfera Niemiec lat 70-tych widziana oczami tureckiego emigranta. Film nie daje wytchnienia, łapie od początku za gardło i dusi, tak jak Honka swoje ofiary. Skrajny realizm tego filmu powoduje, że niemal czuje się odór bijący z ekranu, a występujące tam postaci odrzucają. Wg mnie Akin świetnie wyczuwa widza i ani przezchwilę nie pozwala na to, by ten choćby w najmniejszym stopniu odczuwał sympatię czy współczucie dla głównej postaci. I chyba o to w tym filmie chodziło.
Zdecydowanie film dla ludzi o mocnych nerwach. Wolałbym takich obrazów więcej nie oglądać, bo to trochę przytępia i powoduje przesunięcie granicy wrażliwości wyraźnie w górę. Turpizm w czystej postaci.

neposz_2

film nie jest "namacalnym fragmentem rzeczywistości milionów ludzi dochodzących w nałogu do dna" ty królowo dramatu

ocenił(a) film na 10
neposz_2

"ABSOLUTNIE NIC w tym filmie nie ma śmiesznego ani zabawnego" no jak dla ciebie, mnie śmieszą teksty typu "nie naszczałabym na niego gdyby płonął"

sally_storm

Rewelacja - gra aktorów mistrzostwo, wszystko bardzo dobrze zrobione.
Atmosfera - szczyt autentyczności.
Szkoda, że tak dobre kino, mogło oglądnąć tak mało widzów.
Oglądając ostatnie amerykańskie dzieła...dobrze, że w Europie robi się dobre kino.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones